Żeli papą co to znaczy

Lech Roch Pawlak, ps. “Skorpion”, to raper pochodzący z Opola. Zadebiutował już ponad 10 lat temu (w 2007 roku), publikując w serwisie YouTube swoje amatorskie nagrania. Jego kawałki, takie jak “Wena jest Kingkonga”, stały się szybko wielkimi hitami Internetu. Największą jednak karierę zrobił utwór zatytułowany “Żeli papą”.

Opisanie stylu rapera w kilku słowach to niełatwe zadanie. Najbardziej chyba charakterystyczna jest jego łatwość w składaniu rymów podczas freestyle’owych wystąpień. Inspirował się w dużej mierze francuską raperską sceną muzyczną, jak sam przyznawał. Prawdopodobnie stąd spłynęła na niego inspiracja do stworzenia utworu takiego jak “Żeli papą”. Prawdopodobnie każdy, kto nie zna twórczości rapera, po zetknięciu z utworem zapyta “Żeli papą, co to znaczy w ogóle?”. Jest to jedna z zagadek, nad którymi Lech Roch Pawlak każe nam się zastanowić. Nie wiadomo nawet, czy na to pytanie jest jedna odpowiedź. Poszukując odpowiedzi w Internecie można zobaczyć, że problem Żeli papą co to znaczy nurtuje nie tylko nas. Roztrząsany jest na wielu forach i specjalnych portalach, na których internauci odpowiadają sobie na pytania. Pierwsze dwie linijki tekstu piosenki można zapisać (mniej więcej) tak:

Żeli Papą fasamik tonem a selewi

Szukametetele pakhawi a sawi

(źródło: tekstowo.pl).

Z reszty tekstu i z tego, w jaki sposób opolski raper wymawia słowa, można odnieść wrażenie, że jego inspiracja francuską sceną muzyczną sięgnęła w tym utworze zenitu – utwór ma sprawiać wrażenie napisanego (i wykonanego) w języku francuskim. A najbardziej prawdopodobna odpowiedź na zadane pytanie… To że “żeli papą” nie znaczy nic!

Nie ulega wątpliwości, że styl Lecha Rocha Pawlaka jest wyjątkowy. Można się zastanawiać, czy to grafoman czy geniusz, wyprzedzający swoją epokę. Swoją twórczością wzbudził on wiele kontrowersji. Podobno jego szybki, duży sukces spowodował również jego prędkie zniknięcie ze sceny polskiej muzyki – zmagał się on z przemocą słowną i fizyczną, a nieznani sprawcy szantażowali twórcę, zmuszając go do zaprzestania nagrywania, co ostatecznie zrobił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *