Istota leczenia

Ważny wgląd w prawdziwą naturę procesu zdrowienia dają badania prowadzone przez George’a Vaillanta. Przez czterdzieści lat śledził losy pijących i obserwował, w jaki sposób niektórym udało się przezwyciężyć kłopoty. Część osób biorących udział w eksperymencie była mieszkańcami Bostonu; inni byli absolwentami uniwersytetu Harvarda z pokolenia Kennedy’ego. Niektórzy poddali się długoletniemu leczeniu, inni zmagali się ze swymi problemami bez niczyjej pomocy. Podobne badania prowadzili Brytyjczycy w Zespole Badań nad Uzależnieniem [Addiction Research Unit] w Londynie przez okres dziesięciu lat, towarzysząc leczonym osobnikom. Celem amerykańskich
angielskich badań było uzyskanie wglądu w to, co osoby uzależnione od alkoholu uznawały za elementy życiowego doświadczenia, które pomogły albo udaremniły wyzdrowienie, oraz w to, w jaki sposób terapia mogłaby oddziaływać na te procesy. Ponadto kilka badań donosiło o pijących, którzy „ozdrowieli spontanicznie” – termin niedokładnie oddający to, co zawsze okazuje się o wiele bardziej skomplikowane i wielorako określający to, co się dzieje, niż wszelkie skojarzenia, które wywołuje słowo „spontaniczny”.
Nie brakuje zatem badań nad sposobami przezwyciężania problemów alkoholowych. Wyzwaniem jest rozpoznanie konsekwentnych wzorów wyłaniających się z rozmaitych (i często fascynujących) relacji pokazujących, w jaki sposób ludzie wyzdrowieli i zachowują trzeźwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *